Взаємні звинувачення, суперечки, вік, Україна: у США відбулись дебати Байдена і Трампа

Джерело: CNN

У США відбулись теледебати між основними кандидатами на пост президента США – Джо Байденом та Дональдом Трампом – чинним та минулим лідерами Сполучених Штатів.

Дебати тривали близько 90 хвилин у студії CNN в Атланті. Модераторами стали Джейк Теппер та Дана Беш. У студії під час дебатів не було глядачів.

Ці дебати також стали найшвидшими в історії США, оскільки раніше дебати між кандидатами у президенти завжди відбувались у вересні чи жовтні.

Вийшовши на сцену перед початком дебатів Байден і Трамп не потисли руки один одному. Варто зауважити, що на минулих дебатах, які відбулись у 2020 році, суперники також не здійснили рукостискання, однак тоді це відбулось через протоколи COVID-19.

Під час дебатів кандидати обговорили чимало тем. Зокрема думки Байдена і Трампа розійшлись щодо питання економіки. Чинний лідер США наголосив, що економіка країни процвітає, тоді як експрезидента стверджував, що вона зазнає краху.

Згадав Трамп і про виведення військ США з Афганістану. Він назвав цей день “найганебнішим” в історії Сполучених Штатів.

Не оминула дебати і тема дозволу абортів. За словами Трампа, якщо він стане президентом, то не заборонятиме препарати для переривання вагітності. Своєю чергою Байден наголосив, що віддавати питання абортів на розсуд держави – жахливе рішення та застеріг від ухвалення законів про аборти у кожному штаті окремо.

Посперечались кандидати і щодо питання міграції. Байден активно критикував Трампа через його міграційні дії.

“Ми опинилися в ситуації, коли, коли він був президентом, він забирав — відокремлював — немовлят від їхніх матерів, садив їх у клітки, переконавшись, що їхні сім’ї розділені. Це неправильний шлях”, – сказав чинний президент США.

Трамп у відповідь заявив, що за час його правління США мали “найбезпечніший кордон в історії за останні пару місяців”. Він також повторив заяви про те, що “найбільша кількість терористів” з усього світу “прямо зараз приходить до нашої країни”.

Трамп також заявив, що нелегальні мігранти, які прибувають до США через політику Байдена “живуть у готелях у Нью-Йорку у той час, як ветерани живуть на вулиці”.

Байден назвав це брехнею і пригадав випадок, коли Трамп назвав ветеранів “зграєю лохів і лузерів”. Байден сказав, що його син був рік в Іраку, і звернувся до Трампа.

“Мій син – не лох і лузер. Ти – лох і лузер”, – сказав він.

Трамп у відповідь назвав цю історію “фейком”.

Під час дебатів важливою темою стала й Україна та повномасштабне вторгнення РФ. Вона викликала суперечки між кандидатами.

Трамп вкотре повторив, що якби станом на 2022 рік “у США був справжній президент”, то “Путін ніколи б не вдерся до України”. Він також вкотре пообіцяв завершити війну та зробити все, аби “Зеленський та Путін порозумілися”.

Він також зауважив, що у війні загинуло набагато більше людей, ніж відомо.

“Вони говорять про цифри – ви можете подвоїти ці цифри, можливо, потроїти їх. Він (Байден – ред.) нічого не зробив, щоб зупинити… І насправді, думаю, він заохочував Росію до нападу”, – сказав Трамп.

“Проїхався” Трамп і по виділенню допомоги Україні. За підрахунками експрезидента, Україна отримала від США щонайменше 200 мільярдів доларів.

“А ми не повинні були витрачати. Цього ніколи не повинно було статися. Як обраний президент я залагоджу цю війну між Путіним і Зеленським до того, як вступлю на посаду 20 січня. Я залагоджу цю війну. Людей вбивають так безглуздо і нерозумно”, – сказав він.

Окрім цього, Трамп заявив, що нещодавно висунені умови Путіна про припинення війни в Україні є “неприйнятними”.

Натомість Байден назвав Путіна воєнним злочинцем і висловив сумнів, що Трампу вдасться зупинити його.

“Він убив тисячі й тисячі тисяч людей. І ясно дав зрозуміти одне: він хоче відновити те, що було частиною радянської імперії, а не просто (забрати – ред.) частину України. Це те, чого він хоче, і ти думаєш, зупинити це?”, – наголосив американський лідер.

Одним з “козирів” Байдена на дебатах стали кримінальні справи проти Трампа.

“Злочини, у яких вас все ще звинувачують, і подумайте про всі цивільні покарання, які ви маєте. Скільки мільярдів доларів ви винні у вигляді цивільних штрафів за розбещення жінки в публічних місцях? Для виконання цілого ряду справ? Займатися сексом із порнозіркою вночі, поки ваша дружина була вагітна”, – сказав Байден.

У своїх заявах Байден наголосив, що мораль Трампа – така ж, як у “вуличного кота”. Щобільше, президент прямо називав свого опонента “засудженим злочинцем”.

Трамп у відповідь заперечив, що займався сексом з порнозіркою.

Зачепили кандидати і питання щодо свого віку. Байдена запитали, що він думає про стурбованість виборців щодо його віку. На це Байден відповів, що Трамп хоча й молодший від нього на кілька років, однак “набагато менш компетентний”.

За словами Байдена, колись його критикували через те, що він був наймолодшим політиком у США, а зараз через те, що найстарший.

Трамп у відповідь запропонував пройти кандидатам когнітивний тест. Далі опоненти почали сперечатись про свої навички гри у гольф.

“Я щойно виграв два клубні чемпіонати, навіть не середні. Два регулярних клубних чемпіонати. Щоб зробити це, ви повинні бути досить розумними, і ви повинні бути в змозі бити по м’ячу далеко”, – сказав Трамп.

Натомість Байден відповів, що Трамп не може бити відбити м’яч далеко.

Однією з тем стала і війна Ізраїлю проти ХАМАС. Як і у випадку російсько-української війни, Трамп стверджував, що ХАМАС не скоїв би напад на Ізраїль, якби він був президентом, бо “Іран би просто не мав грошей на ХАМАС”.

Трамп також звинуватив Байдена у тому, що той “не дає Ізраїлю завершити справу”.

“Байден – як палестинець. Але його там не люблять теж, бо він – слабкий”, – сказав Трамп.

Згадали на дебатах і заколот у США 6 січня 200 року, коли Трамп не хотів визнавати результати виборів. Модератор запитав Трампа, чи визнає він результати майбутніх виборів.

Трамп сказав, що визнає, якщо вони “будуть чесні, законні та хороші”.

Однак Байден відповів, що навряд чи Трамп прийме результати виборів, якщо знову програє. Щобільше, він назвав свого опонента “скиглієм”.

“Ти не можеш витримати втрати. Щось зламалось у тобі, коли ти програв минулого разу”, – наголосив Байден.

За весь час дебатів час виступу Трамп говорив приблизно 40 хвилин та 12 секунд, а Байден – 35 хвилини та 41 секунду.

За підсумками дебатів, чимало союзників-демократів Байдена висловили своє розчарування. Вони зауважили, що Байден говорив м’яким голосом і в деяких моментах просто дивився прямо перед собою з відкритим ротом. У деяких питаннях він не міг завершити власну думку.

Водночас у штабі Трампа, ще до завершення дебатів – коли кандидати мали висловити заключну промову – назвали експрезидента переможцем.

У виданні The New York Times наголосили, що тепер, коли Україна озброєна далекобійними ракетами американського виробництва, вона націлилася на Крим, який є критичною базою для Росії.

Російська армія на Харківському напрямку активно продовжує наступальні дії та готує нові підрозділи до атак у Вовчанську. На цьому напрямку зафіксовано 13 бойових зіткнень. З початку поточної доби підрозділи Сил оборони успішно відбили 5 ворожих атак.

Минулої доби, 12 липня, сталося 149 бойових зіткнень.

Українські війська намагаються перехопити тактичну ініціативу, проводячи обмежені контратаки на окремих ділянках фронту.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Варшава розглядає пропозицію України збивати російські ракети, що прямують у бік території Польщі, поки вони ще знаходяться в українському повітряному просторі.