За рік кількість росіян, які підтримують війну в Україні, зменшилась майже удвічі – ISW

Джерело: Інститут вивчення війни

В ISW зауважили, що з лютого 2023 року кількість росіян, які підтримують війну проти України зменшилась майже удвічі. У зв’язку із цим у Кремлі побоюються щодо результатів майбутніх виборів президента РФ.

Нещодавно опитування, проведене російською опозиційною дослідницькою організацією “Хроніки” протягом 17-22 жовтня 2023 року показало, що кількість тих громадян, як раніше вважали, що РФ не повинна виводити війська з України до досягнення своїх цілей і має збільшити допомогу армії, зменшилась з 22% до 12%

Ще 40% опитаних, за даними “Хроніки”, підтримали виведення російських військ з України без досягнення цілей. Ця цифра протягом року фактично не змінилась.

Ще 33% не підтримали виведення військ і виступили за продовження війни, тоді як у лютому 2023 року таких було 47%.

Опитування, опубліковане “Левада-центр” 31 жовтня 2023 року показало, що 55% росіян хочуть мирних перемовин з Україною, а 38% – продовження війни.

На думку фахівців, війна РФ проти України створила нову соціальну напругу всередині самої Росії, яка є дуже помітною, навіть попри цензурні зусилля Кремля.

Зокрема родичі російських мобілізованих масово скаржаться та закликають допомогти їх рідним.

Російське опозиційне видання “Важные истории” 29 листопада повідомило, що від початку повномасштабної війни росіяни надіслали понад 180 000 скарг щодо дій міноборони РФ.  Більшість цих скарг щодо виплат армійцям, стану мобілізації, зниклих безвісти та поганого медичного обслуговування.

В ISW зауважили, що Кремлю не вдалось поставити російське суспільство на воєнну основу і загострення соціальної напруги свідчить, що це суттєво впливає на громадян напередодні виборів президента у березні 2024 року.

Фахівці додали, що у Кремлі, ймовірно стурбовані, що така ситуація вплине на результати президентських виборів і вживають заходів, аби підтримка Путіна не залежала від ситуації на фронті.

Зокрема президентська кампанія Путіна буде зосереджена на внутрішню стабільність Росії та посиленні критики Заходу, а не на війні проти України.

За лютий обсяг постачань із Туреччини до Росії скоротився на 33% — до $670 млн проти $1 млрд за аналогічний період 2023 року.

Глава Міністерства закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс заявив, що Росію необхідно покарати за вбивство дітей внаслідок влучання російського дрона у житлову багатоповерхівку в Одесі.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що 3 березня весь день тривала рятувальна робота в Одесі, на місці влучання “шахеда” у житлову багатоповерхівку. Глава держави закликав міжнародних партнерів допомогти Україні знищити російський терор, підтримавши ЗСУ постачанням необхідних боєприпасів та посиленням ППО.

Ввечері 3 березня російські війська запустили авіаційну ракету Х-59 на Дніпропетровщину. Сили ППО збили ворожу ціль у Криворізькому районі.

Литовська митниця повідомляє, що до 11 березня 2024 року автомобілі з російськими номерами мають покинути територію Литви та всю територію Євросоюзу.