Президентка Єврокомісії пропонує використовувати заморожені активи РФ для закупівлі зброї
Джерело: Reuters
Європейський Союз повинен розглянути можливість використання прибутків від заморожених російських активів для закупівлі озброєння для ЗСУ, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Настав час почати розмову про використання надприбутків від заморожених російських активів для спільної закупівлі військового обладнання для України, – заявила фон дер Ляєн в Європейському парламенті у своїй промові, закликаючи ЄС робити більше в оборонній політиці.
Глава Єврокомісії додала, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя.
Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.
У своїй промові фон дер Ляєн представила нову Європейську стратегію промислового захисту, яку її комісія презентує найближчими тижнями, зазначивши, що однією з її головних цілей буде визначення пріоритетності спільних закупівель.
Раніше заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.
27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.
Лідери G7 попросили представити рішення в червні.
Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters
Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.
Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,
Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.
Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву
22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих із заморожених російських активів.
Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.
12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.
- За інформацією ЗМІ, країни-члени G7 наблизились до рішення щодо конфіскації заморожених російських активів на користь України.
- 12 грудня Європейська комісія затвердила пропозицію стосовно законодавчого акта щодо використання доходів заморожених російських активів для відновлення України.
- Арештовано та передано в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) корпоративні права і майно громадянина РФ вартістю майже 5 мільйонів гривень.
- 12 жовтня 2023 року уряд Естонії схвалив і направить до парламенту поправку до Закону про міжнародні санкції, яка, серед іншого, передбачає, що заморожені російські активи можна буде спрямувати для відшкодування збитків Україні, завданих війною.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
- Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 28 лютого заявила, що Європейський Союз повинен розглянути можливість використання прибутків від заморожених російських активів для закупівлі військових постачань для України.
Народна депутатка Ніна Южаніна розкритикувала бюджетні витрати на 2024 рік, назвавши їх неприпустимими в умовах війни. Вона наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.
Сполучені Штати Америки заздалегідь попередили як Україну, так і союзників про підготовку російськими військами до удару експериментальною ракетою “Орєшнік”.
Судді апеляційної палати ВАКС частково задовольнили апеляційні скарги адвокатів глави Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, зменшивши розмір застави з 500 до 300 млн грн, однак залишили її під вартою.
Лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко, виступаючи на Політичній асамблеї Європейської народної партії, вніс проєкт спеціальної Резолюції на підтримку України, наголосивши, що мир у Європі можливий лише після поразки Путіна в Україні.
Росія застосувала “експериментальну” балістичну ракету середньої дальності під час атаки на місто Дніпро, заявив офіційний представник США.