У США підтвердили використання американської зброї для ударів по території РФ

Джерело: AP

За підтвердженням офіційних осіб США, днями Україна використала американське озброєння для ударів по території Росії.

Зброю застосували відповідно до ухваленого рішення президента США Джо Байдена, яким він дозволив завдати ударів по цілях на території Росії, аби захистити Харків від атак російських військ. Республіканець Майк Раундс із Південної Дакоти, член сенатського комітету у справах Збройних сил, підтвердив завдання ударів з використанням американської зброї, водночас не повідомив, як його про це проінформували.

Цього тижня представник Ради національної безпеки Джон Кірбі відповів журналістам, що не може підтвердити, чи Україна почала застосовувати американську зброю з цією метою.

Про удари щодо яких саме цілей говорили джерела AP, поки що невідомо.

Ми повідомляли, що українська армія націлила кілька пускових установок HIMARS на російське місто Бєлгород, що в десятках кілометрів на північ від російсько-українського кордону. Російські ЗМІ зафіксували звуки повітряної тривоги та вогняні пуски батарей ППО, коли українські ракети атакували Бєлгород.

Наразі незрозуміло, скільки шкоди завдала атака і, що більш важливо, скільки шкоди завдано військовим цілям. Проте, мета ЗСУ зрозуміла. Бєлгород та прилеглі міста є базою для операцій північного угруповання військ армії РФ, яка з 10 травня атакує українські прикордонні міста, ймовірно, з метою прорвати українські рубежі та просунутися в бік Харкова.

Глава РФ Путін у відповідь на згоду США, Німеччини та низки інших союзників України розширити зону застосування озброєння вкотре погрожував дати “асиметричну відповідь”.

Якщо хтось вважає за можливе постачати таку зброю в зону бойових дій для завдання ударів по нашій території та створення проблем для нас, то чому у нас немає права постачати нашу зброю такого ж класу в ті регіони світу, де будуть завдаватися удари по чутливих об’єктах? – заявив він під час Петербурзького міжнародного економічного форуму.

Згідно з даними американських посадовців, президент США Джо Байден непублічно дав дозвіл Україні бити американським озброєнням по території РФ. Водночас мовиться про обмежені удари. Як пояснили джерела, Байден дав дозвіл атакувати лише російські військові цілі, розташовані на території РФ поруч з кордоном на Харківщині, звідки Росія почала новий наступ на регіон на початку травня.

Згодом стало відомо, що Німеччина, вслід за США, дозволила ЗСУ використовувати своє озброєння для ударів по РФ. Як і Сполучені Штати, ФРН дала дозвіл лише на удари по російській території, яка межує з Харківщиною. Про відповідне рішення німецького уряду повідомив офіційний представник Штеффен Хебестрайт.

Уряд ФРН ухвалив відповідне рішення після кількаденних дебатів по те, чи готова Німеччина до того, що Росія назве її “стороною війни”. За словами Хебестрайта, рішення ухвалили після того, як Україна – насамперед Харківська область – опинилась під масованими обстрілами з позицій, розташованих поряд з російсько-українським кордоном на Харківщині.

Зауважмо, що окрім США та Німеччини, дозвіл на використання своєї зброї по території РФ надали Франція, Чехія, Велика Британія, Швеція, Польща, Нідерланди, Латвія, Литва, Естонія та Канада.

У лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.

Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.

Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.

Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.

Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.

Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні  “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.

Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.

Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

ДСНС спільно з партнерами створили мобільну гру “Рятівничок”, що навчає дітей, віком від 6 до 12 років, важливих правил пожежної безпеки і тим самим розповідає, як діяти під час різних надзвичайних ситуацій, що можуть виникнути у реальному житті.

Журналісти “Схем” оприлюднили супутникові знімки Planet Labs від 18 вересня об 11:30 за київським часом, на яких видно масштабне задимлення на території військової частини №11777. Саме ця частина відповідає за склад Головного ракетно-артилерійського управління міністерства оборони РФ.

Російське військове командування перекинуло кораблі Чорноморського флоту з Новоросійська через загрозу ударів далекобійними ракетами з боку Збройних сил України.

Голова ОВА Олег Синєгубов поінформував, що регіон отримав нові інклюзивні автобуси, придбані за державну субвенцію та місцеві бюджети. Вони забезпечать підвіз учнів для п’яти освітніх закладів у громадах Лозівського і Красноградського районів.

У Центрі національного спротиву повідомили, що російський депутат оприлюднив унікальну інформацію про втрати росіян та підтвердив використання шкіл як військових баз.