Bloomberg: Азербайджан може експортувати газ через Україну після закінчення угоди з РФ

Джерело: Bloomberg

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Україна та Європейський Союз звернулися до Азербайджану з проханням постачати природний газ до Європи через Україну після закінчення чинного контракту з Росією наприкінці року.

Алієв сказав, що наразі тривають переговори з владою в Україні та ЄС, а також з Росією  і всі сторони, здається, зацікавлені в продовженні постачання. 

Президент Азербайджану зазначив, що видобуток газу в його країні збільшиться шляхом нових та наявних проєктів у Каспійському морі.

Азербайджан у 2022 році підписав меморандум про взаєморозуміння з Єврокомісією щодо подвоєння експорту газу до Європи до 20 мільярдів кубометрів до 2027 року. Країна “рухається” до цієї мети, сказав Алієв. 

Цього року експорт до Європи зросте майже до 13 мільярдів кубометрів з 11,8 мільярда кубометрів у 2023 році та 8 мільярдів кубометрів у 2021 році.

За словами Алієва, постачання здійснюватимуть через так званий ланцюг трубопроводів “Південний газовий коридор”, що з’єднує Азербайджан з Європою через Грузію і Туреччину.

Раніше цього місяця стало відомо, що Україна веде переговори про надсилання природного газу з Азербайджану до ЄС, оскільки вона прагне зберегти свою роль транзитної країни та допомогти забезпечити енергетичну безпеку західних сусідів. 

Угода про заміну російського газу азербайджанським є “однією з пропозицій”, які зараз обговорюються, сказав Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Bloomberg.

  • Російський “Газпром”, втративши дві третини експорту та отримавши рекордний збиток у своїй історії, продовжує зазнавати проблем на одному з останніх великих ринків продажу газу.
  • Польський енергетичний концерн Orlen пригрозив арештом платежів, які надходять до “Газпрому” від компаній з Угорщини, Австрії та Словаччини.
  • Фінська компанія Gasum припиняє імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ) з Росії з 26 липня. Понад два роки компанія продовжувала закуповувати ЗПГ відповідно до контрактних зобов’язань.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.