Досі у російському полоні: меру Херсона Ігорю Колихаєву виповнилося 53 роки

Джерело: Букви

8 травня День народження у мера Херсона Ігоря Колихаєва, котрий перебуває у російському полоні з червня 2022 року.

З липня 2022 року замість Колихаєва обов’язки мера почала виконувати Галина Лугова. Лише у вересні 2023 року Міжнародний комітет Червоного Хреста офіційно надав меру Херсона Ігорю Колихаєву статус полоненого, якого утримує Росія.

Народився Ігор Колихаєв у Херсоні. Здобувши вищу освіту у Військово-морському інституті радіоелектроніки у Ленінграді (СРСР), повернувся до Херсона та з 1995 року почав підприємницьку діяльність.

З липня 2000 року очолював ТОВ “Торговий дім Продексім” це низка підприємств агропромислового спрямування, розташованих в Бериславському, Горностаївському, Каховському, Нововоронцовському, та Чаплинському районах Херсонщини.

У жовтні 2015 року його обрали депутатом обласної ради від Блоку Порошенка.

21 липня 2019 року обрали до парламенту як безпартійний від 184 мажоритарного виборчого округу (Нова Каховка та населені пункти Новокаховської міської ради, Бериславський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Високопільський, Горностаївський та Нововоронцовський райони Херсонської області).

З 29 серпня 2019 року народний депутат Верховної Ради України IX скликання. У парламенті увійшов до складу фракції партії “За майбутнє”. Був заступником голови комітету аграрної політики і земельних відносин.

Вже 15 листопада 2020 року Колихаєва обрали мером Херсона від партії “Нам тут жити” у другому турі місцевих виборів. За даними міської територіальної виборчої комісії, за Ігоря Колихаєва у першому турі віддали голоси 63,59% (22 777 виборців), тоді як його опонент набрав 33,79% (12 660 голосів); у другому 30,75% (34 125 виборців), його опонент набрав 17,09 % (18 135 голосів). Прийняв присягу Херсонського міського голови 27 листопада 2020 року.

Після російського вторгнення Колихаєв залишився у місті й продовжив роботу. Росіяни захопили будівлю Херсонської міської ради 25 квітня 2022 року.

Зранку 28 червня 2022 року, за даними радниці мера Херсона Галини Ляшевської, Колихаєва викрали російські окупанти. За кілька днів до того він отримав листа від так званого “мера” тимчасової окупаційної влади Херсона, де той запрошував його обговорити “взаємодію”.

Заяви

Колихаєв заявив, що Акт відновлення Української держави 30 червня 1941 року у Львові “було проголошено українськими націоналістами, очоленими Степаном Бандерою, в день народження армії Гітлера у Львові”, і що “наступного дня почалися масові вбивства. Цей уряд Бандери почав погроми і вбивства євреїв у Львові”.

У 2021 році висловився за продаж води в Крим до його деокупації, назвавши це “економічними відносинами”. Також виступив за російську мову, торги з агресором, і назвав Український визвольний рух “нацистами” і “погромниками”.

Нагороди

У 2017 році отримав медаль “За заслуги” Федерації футболу України.

Тоді як 6 березня 2022 року Колихаєва нагородили орденом “За мужність” III ступеня “за вагомий особистий внесок у захист державного суверенітету та територіальної цілісності України, мужність і самовіддані дії, виявлені під час організації оборони населених пунктів від російських загарбників”.

У січні 2024 року син міського голови Херсона закликав президента Володимира Зеленського докласти зусиль до звільнення Колихаєва.

Сьогодні мої слова несуть не лише голос сина, а й крик за волю та гідність. У центрі уваги доля мого батька, який вже 18 місяців перебуває у жорстокому полоні. З самого початку окупації він залишився вірним своїй клятві перед херсонцями та до останнього був поруч із ними, зазначив Святослав Колихаєв.

Звертаючись до Президента, він заявив, що за час полону батька відправив не одну сотню звернень у різні державні правозахисні структури та відповідні організації, зокрема й до Офісу президента. Також низку запитів відправили у міжнародні організації до Ради безпеки ООН з прав людини, послам різних країн, Комітету Червоного Хреста тощо.

За весь цей час я отримав багато відповідей, але вони передавали лише стурбованість. Та що найприкріше, я не отримав жодної відповіді від Офісу Президента, яка б відображала перебіг дій стосовно звільнення мого батька, наголосив Святослав.

Раніше ми повідомляли, що з початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів влади. Все ще в полоні перебувають 14 осіб, ще про долю 16 нічого невідомо. Тоді як чотирьох із викрадених, на жаль, знайдено мертвими.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, що організація залучила до звільнення посадовців Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи, Комітет регіонів Європейського парламенту, Червоний Хрест, структури ООН.

Зокрема він закликав звільнити міського голову Херсона Ігоря Колихаєва, голову Дніпрорудного Євгенія Матвєєва та голову Голої Пристані Олександра Бабича.

Нагадаємо, раніше спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс заявила, що катування російськими офіцерами українських цивільних осіб і військовополонених досягли такого рівня, що це явно систематична політика, схвалена державою.

У Центрі національного спротиву повідомили, що ворог посилює заходи з поширення дезінформації серед місцевого населення на тимчасово окупованих територіях. 

Станом на 22:30 19 травня ситуація на фронті залишається напруженою, однак контрольованою. Сили оборони продовжують рішуче протидіяти спробам противника просунутися в глибину території України, спрямовують зусилля на зрив виконання росіянами планів наступу.

Минулої ночі Сили оборони, ймовірно, атакували безпілотниками військове летовище в Краснодарському краї РФ, поінформували джерела.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава відкрита для розміщення ядерної зброї, однак, зауважив, що рішень ще немає.

Глава Великої Британії Грант Шаппс закликав Німеччину надати Україні ракети Taurus та дозволити завдавати ударів по тимчасово окупованому Криму.