Джо Байден святкує 81-річчя: факти з його біографії та підтримка України
Джерело: Букви
Сьогодні, 20 листопада, американському президенту Джо Байдену виповнюється 81 рік.
Джозеф Байден народився у місті Скрентон (Пенсільванія) в католицькій родині ірландських емігрантів. Коли йому було 10 років, сім’я переїхала до Клеймонту (Делавер), де батько продавав автівки. Дід Байдена був сенатором.
У школі нинішній президент США цікавився футболом, а в Університеті Делавера вивчав історію і політичні науки.
Після університету його вибір впав на кар’єру юриста. Він отримав ступінь доктора правознавства та заснував адвокатську фірму. Політична кар’єра Байдена розпочалася в 1969 році, коли його обрали до ради округу Ньюкасл. У 1972 році став сенатором від Демократичної партії.
Особисте життя американського лідера було важким: спочатку він втратив першу дружину і дочку в аварії, тоді як сини отримали важкі поранення. Згодом одружився знову, утім, втратив сина від раку головного мозку.
20 січня Джо Байден став 46-им президентом США. Примітно, що до того, він балотувався у 1988 та 2008 роках. І лише 2020 року йому вдалося отримати перемогу на виборах. Байден став найстаршим президентом в історії США.
Байден та підтримка України
Коли на Майдані в Україні розгорнулася Революція Гідності та розпочались бойові дії в АТО, Байден був відповідальним за український напрямок зовнішньої політики США в адміністрації Барака Обами. Тоді він намагався вплинути на Віктора Януковича, закликаючи його відмовитися від стратегії терору та вбивств мирних активістів.
Після анексії Криму Джо Байден здійснив візит до України, під час якого наголосив, що наша держава має зберегти свій суверенітет. В інтерв’ю в серпні 2019 року, готуючись до кандидатури на президентські вибори, він назвав “українське питання” пріоритетом зовнішньої політики США.
Під час повномасштабної війни Росії на території України Байден відвідав нашу державу 20 лютого 2023 року. Варто зауважити, що це був його перший візит в Україну на посаді президента.
“Разом з Джозефом Байденом відвідали Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир. Поклали квіти до Стіни пам’яті загиблих за Україну. Вшанували пам’ять українських героїв. І ще важливе: сьогодні на Алеї сміливості у Києві ми відкрили табличку, присвячену Президенту США. Перший дзвінок вночі 24 лютого минулого року, наші переговори, постійна незмінна потужна увага нашій боротьбі і захисту української демократії, а також особистий внесок пана Президента Байдена у зміцнення позицій свободи у світі – це те, що завжди буде в історії”, – написав тоді Зеленський.
Як відомо за час російсько-української війни США виділили низку пакетів військової та фінансової допомоги України. Окрім того, Адміністрація Байдена неодноразово засуджувала російську агресію та запроваджувала санкції проти економіки РФ, закликаючи при цьому до подібних дій своїх союзників.
Нині Адміністрація Байдена бореться за продовження підтримки України.
Зокрема Білий дім 20 жовтня попросив у Конгресу майже 106 мільярдів доларів для фінансування безпеки України, Ізраїлю та США.
Утім, нещодавно новий спікер Палати представників Майк Джонсон вніс законопроєкт щодо надання Ізраїлю допомоги на суму 14,3 млрд доларів. У пакеті не передбачено об’єднання з підтримкою України.
Тож вже 31 жовтня держсекретар Ентоні Блінкен та міністр оборони Ллойд Остін закликали законодавців США погодити спільний пакет підтримки для України та Ізраїлю на слуханнях у Конгресі.
Водночас 31 жовтня координатор стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки США Джон Кірбі припустив, що глава Сполучених Штатів Америки Джо Байден може накласти вето на рішення Конгресу у разі, якщо законодавці погодять виділення коштів Ізраїлю окремо від України.
- Конгрес США повинен схвалити великий пакет військової допомоги Україні та Ізраїлю не пізніше Різдва, інакше через свята це питання знову буде відкладене на невизначений термін.
- У вівторок, 14 листопада, головний демократ у Комітеті Палати представників із питань збройних сил Адам Сміт (штат Вашингтон) заявив, що Конгрес повинен ухвалити допомогу Україні “через тижні, а не місяці”.
4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.
Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.
Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.
Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.