Нестача сну може спровокувати неалкогольну жирову хворобу печінки: у чому небезпека

Джерело: foxnews

Хронічна нестача сну може призвести до того, що деякі експерти називають “тихою епідемією” — неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП), що вражає більш ніж кожного четвертого дорослого американця, згідно з даними Американської асоціації серця.

Кожен четвертий американець страждає цим захворюванням, яке часто не має симптомів.

Як вже зрозуміло з назви, НАЖХП характеризується наявністю жиру в печінці.

За словами гастроентеролога з MNGI Digestive Health Ібрагіма Хануне, основною причиною є збільшення ваги разом із метаболічними факторами ризику, такими як діабет 2 типу, високий кров’яний тиск, високий рівень тригліцеридів і синдром обструктивного апное сну.

Хвороба відома як “тиха епідемія”, оскільки часто характеризується безсимптомним перебігом.

Так, згідно з деякими дослідженнями, ожиріння печінки вражає від 25% до 33% загального населення, водночас переважна більшість не скаржиться на жодні симптоми, особливо на ранніх стадіях. Тоді як деякі особи можуть відзначати неспецифічні прояви, такі як втома, затьмареність свідомості і біль у животі.

Хануне підтвердив, що жирова хвороба печінки переважно не викликає серйозних симптомів, “доки не стає надто пізно — наприклад, коли у пацієнта вже розвинувся цироз або онкологія печінки”.

Він додав, що НАЖХП стала провідним показанням до трансплантації печінки та головною причиною онкології печінки у країнах Заходу. Окрім того, такі пацієнти також мають підвищений ризик серцево-судинних захворювань, таких як інфаркти та інсульти.

Деякі дослідження також показують, що пацієнти з NAFL мають підвищений ризик розвитку діабету 2 типу, — попередив Хануне.

Не всі хворі з НАЖХП відчувають пошкодження печінки, тоді як неалкогольний стеатогепатит (НАСГ), більш важка форма, призводить до набряку або запалення печінки та пошкодження клітин органу, що, зрештою, може призвести до фіброзу або утворення рубців на печінці.

Зв’язок між сном і НАЖХП

За словами дієтологині клініки Клівленда Крістін Кіркпатрік, нестача якісного сну пов’язана зі збільшенням ваги, посиленням відчуття голоду та несприятливим рівнем цукру у крові.

Інсулінорезистентність є головним фактором ризику аномальної кількості жиру в печінці, — пояснила Кіркпатрік.

Ризик особливо високий для жінок у постменопаузі. Зокрема одне з досліджень виявило, що хронічна тривалість короткого сну призвела до підвищення рівня інсуліну у групі на 20%.

Стрес для організму, спричинений недосипанням, може спричинити несприятливі метаболічні зміни, які зрештою можуть призвести до НАЖХП, — додала Кіркпатрік.

Експерти погоджуються, що для тих, кому встановлено такий діагноз, дієта з низьким вмістом вуглеводів є ключовою в лікуванні жирової хвороби печінки. Крім того, рекомендують зменшити або утриматися від алкоголю залежно від ступеня жирової хвороби печінки. Особам з НАЖХП також радять включати регулярні фізичні навантаження, зокрема інтервальні тренування, тричі на тиждень.

Своєю чергою, кава також продемонструвала потенційну користь для лікування печінки. Зазвичай експерти рекомендують одну-дві чашки чорної кави на день, якщо це можливо.

Зрештою, підтримка постійного режиму сну може допомогти контролювати вагу.

Хоча деякі ризики можна було б компенсувати здоровою дієтою, більшість ризиків не можна було б усунути за допомогою багатої поживними речовинами дієти, — пояснюють дієтологи. — Необхідно засинати і прокидатися в один і той же час у будні та вихідні.

Експерти також акцентували на важливості скринінгу на жирову дистрофію печінки у пацієнтів із факторами ризику — навіть якщо немає ознак або симптомів захворювання печінки.

НАЖХП — це хвороба, якій можна запобігти, — наголосила Хануне. — Це оборотне захворювання на ранніх стадіях.

Довідка. Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) — жирова дистрофія печінки, виявлена ​​за допомогою візуалізаційного чи гістологічного дослідження без причин вторинного стеатозу, таких як зловживання алкоголем, тривале вживання ліків, що викликають стеатоз, або вроджені моногенні захворювання.

  • Аналіз, опублікований у середу, 15 листопада 2023 року, в журналі BMC Medicine, спираючись на дані 37 досліджень, додає докази того, що споживання меншої кількості продуктів тваринного походження – особливо обробленого м’яса – і заміна їх цільнозерновими, бобовими та горіхами пов’язане зі зниженням ризику серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу.
  • “Планетарна дієта” – це раціон харчування, що передбачає споживання великої кількості клітковини та мікронутрієнтів. Фактично такий спосіб харчування розроблений спеціально для збереження нашої планети та здоров’я. Згідно з новим дослідженням вживання “дружніх до планети” продуктів може знизити ризик смерті людини від раку, серцевих захворювань та інших хронічних захворювань на 25%.
  • Не всі калорії однакові: вони можуть бути високої та низької якості – нове дослідження.
  • Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, що кількість випадків захворювання на кір у Європі зросла у 30 разів.

Цими днями російські війська запланували здійснити на Донеччині масований наступ “танками-черепахами”, котрий у результаті перетворився на провал для ворога.

Американські актори Раян Ґослінґ та Майкі Дей завітали на прем’єру фільму “Каскадер” (The Fall Guy) в образі персонажів з мультсеріалу “Бівис й Батхед”.

Росія порушує Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї. У загарбницькій війні проти України російські військові використовували різні гази подразнювальної дії “як форму ведення бойових дій”, заявили в Держдепі США.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України поінформувало стосовно орієнтовних запасів у РФ ракет типу “Циркон”, “Онікс”, “Калібр” та Х-69.

1 травня, у своєму відеозверненні, президент Володимир Зеленський зазначив, що Україна готує ще сім нових безпекових документів для нашої держави — двосторонніх угод про гарантії безпеки.