Польща та США створили центр протидії російській дезінформації

Джерело: AP

Сполучені Штати та Польща відкрили у Варшаві міжнародний центр боротьби з дезінформації РФ. Місія центру полягає в тому, щоб допомогти Україні протистояти російським фейкам про повномасштабну війну.

Американський дипломат Джеймс Рубін та його польський колега Томаш Хлон, відповідальні за боротьбу з неправдивою інформацією, взяли участь у церемонії відкриття нової Групи з українських комунікацій.

Повідомляється, що до групи увійдуть представники 12 країн, зокрема Німеччини, Канади, Франції, Фінляндії, Італії та України. Головним завданням стане виявлення та протидія російським дезінформаційним кампаніям, спрямованим на ослаблення підтримки України у всьому світі.

Завдання в інформаційній війні полягає не тільки в тому, щоб знати, що роблять росіяни, але й у тому, щоб з’ясувати, які є найкращі способи боротьби з нею, — зауважив Рубін.

За його словами, ідея ініціативи надійшла від США, але її охоче підтримала Польща, адже уряд країни дуже стурбований шкодою від дезінформації світовим демократіям.

Група має протистояти брехливим наративам про російську агресію проти України та працювати над чесним відображенням реальності в глобальному інформаційному просторі, — мовиться в заяві польського уряду. — Це сильний сигнал нашої спільної рішучості продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі з російським вторгненням.

За минулі дев’ять років у ЄС виявили щонайменше 17 тисяч випадків прокремлівської дезінформації. Більшість була спрямована проти України, розповіли DW у Брюсселі. Як повідомили посадовці Євросоюзу, РФ є найбільшим розповсюджувачем дезінформації в Європейському Союзі.

Лише за 2024 рік, зокрема, зовнішньополітична служба ЄС зафіксувала понад 1500 інцидентів прокремлівської дезінформації, розповів один із європейських посадовців. Однак, реальна кількість фейків може виявитися значно вищою.

Зауважимо, Європейський Союз продовжує реалізацію нових санкцій проти Росії. Зокрема 15 травня представники 27 держав-членів погодилися додати чотири пропагандистські мережі, пов’язані з Кремлем, до санкційного списку, повідомила віцепрезидентка Комісії Вера Йоурова.

Проросійська інтернет-платформа “Голос Європи” потрапила в поле зору громадськості, позаяк Чеська Республіка внесла ресурс у національний список санкцій після розслідувань спецслужб. Вебсайт виявився частиною російської операції впливу, спрямованої на те, щоб поставити під сумнів територіальну цілісність, суверенітет і свободу України.

За словами прем’єр-міністра Петри Фіала, група використовувала празький новинний сайт “Голос Європи” для поширення інформації, спрямованої на те, щоб перешкодити Європейському Союзу надавати допомогу Україні в боротьбі з російською агресією.

Фіала повідомив, що Служба інформації та безпеки Чехії(BIS) виявила, що проросійська мережа здійснювала дії, які мають “серйозні наслідки для безпеки Чехії та ЄС”.

Група вела агітацію на території ЄС “проти територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України”, додав глава чеського уряду. Діяльність групи також дійшла до Європейського парламенту, зазначив він, не повідомляючи додаткових подробиць.

Також стало відомо, що Брюссель планує розпочати розслідування щодо соціальних мереж Facebook та Instagram через стурбованість щодо недостатньої протидії російській дезінформації.

Нещодавно Франція закликала Європейський Союз запровадити новий режим санкцій проти російської дезінформації та операцій втручання у вибори по всьому світу.

Раніше французька урядова агенція VIGINUM, котра спеціалізується на захисті від ворожого цифрового втручання, виявила мережу зі 193 російських сайтів, метою яких є поширення кремлівської пропаганди на Заході.

Нещодавно The Economist повідомили, що завдяки зміні керівника “комітетів особливого впливу”, Росії вдалося реабілітувати свою розвідку на світовій арені. Серед іншого видання акцентує на покращенні якості роботи й інших російських спецслужб.

Відтак, нині ФСБ, СВР і ГРУ займаються вербуванням росіян, які виїхали до Європи. Водночас наголошено, що особливо велику небезпеку ці особи несуть для Німеччини, адже кількість російських біженців там значно збільшилася після санкцій країн Балтії.

Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія

Агентство додає, що російські спецслужби можуть займатися підготовкою до війни між РФ та НАТО. Серед підходів, крім крадіжки секретної інформації, може бути спроба погіршити стосунки між ЄС та США, підірвати допомогу Україні та спровокувати конфлікти серед учасників Альянсу.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.