Спецпрокурор Сміт просить суди США закрити справи проти Трампа

Джерело: Washington Post

Спеціальний прокурор Джек Сміт офіційно звернувся до судів із проханням закрити дві федеральні справи проти обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, зокрема щодо втручання у вибори та зловживання секретними документами.

Хоча ці справи так і не дійшли до суду, вони спричинили значні зміни в юридичному розумінні імунітету президента від кримінального переслідування.

Сміт звернувся до судді окружного суду США із проханням закрити справу про втручання у вибори, заявивши, що він “цілком підтримує” звинувачення в обвинувальному акті, але керівні принципи Міністерства юстиції чітко вказують на неможливість переслідування чинного президента.

За годину Сміт подав окреме звернення до Апеляційного суду 11-го округу США, попросивши вилучити Трампа зі списку співвідповідачів у справі щодо неналежного поводження з секретними документами. Суддя окружного суду США раніше відхилила обвинувачення, погодившись з адвокатами Трампа, що призначення Сміта було незаконним.

Трамп відповів на дії спеціального прокурора через соціальні мережі, назвавши справи “пустими й незаконними” та заявив, що вони “ніколи не повинні були бути порушені”. За словами джерел, близьких до його команди, Трамп планує звільнити всіх членів команди Сміта, включно з досвідченими юристами, котрі зазвичай захищені від політичних переслідувань.

У справі щодо секретних документів Трампа звинувачують у зберіганні матеріалів у його резиденції Мар-а-Лаго та у спробах завадити їх поверненню уряду спільно з двома співвідповідачами, Карлосом Де Олівейрою та Уолтом Наутою. Сміт закликав апеляційний суд виключити Трампа зі справи, однак залишити інших співвідповідачів, що дозволило б продовжити розгляд після завершення президентського терміну Трампа.

Раніше Сміт оприлюднив свою справу про те, що Трамп порушив кілька законів, був причетний до штурму Капітолія 6 січня 2021 року та намагався скасувати вибори 2020 року.

Після перемоги Трампа на виборах Сміт мав обмежені можливості для продовження справ. Він планує подати генеральному прокурору звіт із результатами розслідування, залишаючи за Гарлендом право оприлюднити цей документ.

Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.

Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.