Трамп змінив риторику щодо НАТО: похвалив альянс за «активізації»

Джерело: SkyNews
13 березня президент США Дональд Трамп несподівано змінив тон стосовно НАТО, заявивши, що альянс “активізується” та виконує свої фінансові зобов’язання. Виступаючи на спільній пресконференції з Генсеком Альянсу Марком Рютте, американський президент також похвалив його за “справді хорошу роботу”.
Раніше Трамп неодноразово критикував союзників за недостатнє фінансування оборони та вимагав від країн-членів збільшити внески. Він наполягав, що нинішня ситуація є несправедливою стосовно США, котрі несуть основний фінансовий тягар альянсу.
Однак цього разу президент США заявив, що НАТО почало виконувати свої зобов’язання. Так, Трамп нагадав, що на початку його першої каденції “дуже мало країн платили” свою частку. Разом з тим, він відзначив, що домігся збільшення фінансування на “сотні мільярдів доларів”, завдяки чому НАТО стало сильнішим.
Рютте, своєю чергою, наголосив, що НАТО досі не робить достатньо для збільшення виробництва зброї та поступається Росії й Китаю в цьому питанні. На його думку, альянс повинен активніше працювати над нарощуванням військової промисловості, щоб зміцнити обороноздатність Європи та Заходу загалом.
Зауважимо, на перемовинах у Саудівській Аравії Росія нібито закликала США вивести сили НАТО зі Східної Європи, щоб “нормалізувати відносини”.
Керівник офісу президента Румунії і радник з безпекових питань Крістіан Дьяконеску сказав, що на зустрічі в Ер-Ріяді Москва вимагала виведення сил НАТО зі Східної Європи. Хоча США відкинули цю вимогу, залишається побоювання, на які поступки готовий піти Дональд Трамп задля домовленості з Росією.
Дьяконеску вважає, що прем’єр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Емманюель Макрон під час візитів до Вашингтону будуть переконувати Трампа не йти на цю вимогу.
Румунський посадовець бачить у поновленні діалогу Вашингтона і Москви загрозу “нової Ялти” з поділом Європи на “сфери впливу”.
Водночас один з неназваних східноєвропейських посадовців зазначив, що у столицях регіону насправді стурбовані тим, як можуть далі розвиватись події, і не впевнені, чи почують їх у Білому домі.
До слова, за даними джерел Bild, європейські спецслужби висловлюють серйозне занепокоєння щодо можливого виведення військ США з країн Європейського Союзу.
Згодом стало відомо, що Північноатлантичний альянс випробовує власну здатність швидко розгортати сили у Східній Європі без прямої допомоги США на тлі заяв Вашингтона щодо оборони Європи та війни РФ проти України.
- Міністр оборони США Піт Гегсет може вже до кінця цього тижня відправити у відставку чи зняти з посад деяких генералів та старших офіцерів, які раніше виступали із заявами, що суперечать політиці президента Дональда Трампа.
- США відмовляються стати співавтором проєкту резолюції ООН з нагоди роковин вторгнення РФ в Україну.
- США виступили проти згадки Росії як агресора у заяві G7 до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну.
- Дональд Трамп викликав жваву реакцію у Кремлі своїми заявами про Україну, які, за оцінками джерел, значною мірою збігаються з риторикою Москви. Російські офіційні особи вбачають у словах Трампа можливість для отримання переваг у переговорах, хоча поки не мають чіткої стратегії, як цим скористатися
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.