Українське судно «Ноосфера» завершило найдовший антарктичний сезон: результати

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Джерело: Національний антарктичний науковий центр

Українське науково-дослідницьке судно “Ноосфера” завершило третій антарктичний сезон.

Пізно ввечері 8 травня 2024 року судно пришвартувалося в порту Кейптауна (ПАР). Це був найдовший антарктичний сезон “Ноосфери” з найбільшою науковою програмою.

Антарктичний сезон почався 17 листопада 2023 року за маршрутом Кейптаун – острів Кінг-Джордж (польська антарктична станція “Арцтовський”) – острів Галіндез (українська антарктична станція “Академік Вернадський”).

Криголам доправив вантажі та учасників експедицій, зокрема загін технічних фахівців для модернізації “Вернадського”. Відтак прибув у порт Пунта-Аренас (Чилі). Капітаном цього рейсу був Олександр Гришко.

Знову до Антарктики судно вийшло 15 березня 2024 року. На його борту була команда річної 29-ї Української антарктичної експедиції, вантажі для її зимівлі, а також науковці сезонної експедиції з України та інших країн. Капітаном цього рейсу став Павло Панасюк.

Саме в цій частині – дорогою до “Вернадського”, в районі станції та на шляху назад – з борту “Ноосфери” було виконано багато досліджень. Зокрема:

  • відібрано зразки донних осадів для продовження вивчення геологічної історії Землі, насамперед зміни клімату;
  • вперше відібрано зразки морської фауни з дна Південного океану (у співпраці з польськими колегами);
  • зібрано унікальний матеріал для дослідження акустичної комунікації рідкісних китів – південних плавунів;
  • відібрано зразки крилю та фітопланктону для важливого міжнародного дослідження щодо розповсюдження силіконів в Антарктиці;
  • відібрано цікаві з точки зору порівняльного дослідження проби ізольованих популяцій прісноводних безхребетних та судинних рослин, а також гірських порід з о. Десепшен та о. Крістін, бухта Артура.

Знову до Чилі “Ноосфера” прибула 13 квітня, доправивши туди учасників річної 28-ї УАЕ та сезонної експедиції. У цьому переході криголама довелося долати сильний шторм у протоці Дрейка з висотою хвиль до 10 м та швидкістю вітру до 35 м/с.

Відтак судно вчергове вирушило до Антарктики – до острова Кінг-Джордж для ротації полярників на польській станції “Арцтовський”. Звідти “Ноосфера” взяла курс на Кейптаун, куди успішно дісталася вчора.

Як і минулого разу, нинішня експедиція “Ноосфери” була спільною українсько-польською і частково фінансувалася Польською антарктичною програмою.

“Навіть в умовах повномасштабної війни ми не лише підтримуємо, а й розвиваємо діяльність нашого наукового флагмана. Цього разу маємо і забезпечення логістики, і міжнародну співпрацю, і найбільшу програму досліджень. З усмішкою згадую слова скептиків про “іржаве корито, що стоятиме в порту”. “Ноосфера” блискуче відпрацювала третій антарктичний сезон, за що вдячний обом її екіпажам”, – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Судно лишатиметься у порту Кейптауна до наступного антарктичного сезону. Повернення “Ноосфери” в Україну планується після завершення повномасштабного вторгнення РФ.

Американський актор Дебні Коулмен, відомий ролями у фільмах “З дев’ятої до п’ятої” та “Тутсі”, помер у віці 92 років.

У мережі поширився інтернет-тренд щодо приручення домашніх тварин — до нього долучилися й українські військові. Наприклад, користувачка @wikentiyax розповіла про долю кота, якого назвали Паладін.

У неділю, 19 травня, гелікоптер, на борту якого перебував президент Ірану Ібрагім Раїсі, зазнав аварії. Невдовзі стало відомо, що внаслідок авіакатастрофи загинули всі пасажири. Світові лідери висловив свої співчуття у зв’язку із загибеллю Раїсі.

Цього тижня українці можуть насолоджуватися теплою погодою. Очікується підвищення температур до +20…+27 градусів, але в деяких регіонах разом зі спекою прийдуть і опади.

П’ять років тому, 20 травня 2019-го, Володимир Зеленський офіційно став президентом України.