Успіхи Росії змушують Байдена думати про надання дозволу України бити по території РФ

Джерело: американський журналіст і прозаїк Девід Ігнатіус у колонці The Washington Post

Президент США Джо Байден розглядає два варіанти жорстких заходів, аби протистояти просуванню РФ в Україні. Серед них – покарання Китаю за допомогу Росії та дозвіл Україні бити по території РФ американським озброєнням малого радіуса дії.

Той факт, що Білий дім почав розглядати такі кроки, свідчить про занепокоєння США щодо вразливості України на полі бою.

Одним з тих, хто закликає до жорсткіших дій проти Росії, є держсекретар США Ентоні Блінкен, який змінив позицію після візитів до Пекіна та Києва.

Перебуваючи з візитом у Китаї наприкінці квітня, Блінкен у коментарі BBC сказав, що “Китай допомагає розпалити найбільшу загрозу для Європи” додавши, що Сполучені Штати зважують нові санкції проти китайських компаній та фінустанов.

Згодом Блінкен відвідав Україну, де з перших вуст дізнався про успіхи Росії на Харківщині. Це викликало у нього значне занепокоєння та змусило закликати колег у Білому домі переглянути заборону бити американським озброєнням по російській території. Мовиться про можливість атакувати ракетами малої дальності та артилерією.

Ймовірність запровадження санкцій проти Китаю – делікатна тема, особливо на тлі того, що дві країни намагаються налагодити стосунки. Однак офіційні особи США занепокоєні тим, що Пекін, технічно дотримуючись обіцянки не постачати зброю РФ, став найбільшим фактором розвитку російського оборонного сектору та його повномасштабного вторгнення в Україну.

Про зростання допомоги Китаю чітко свідчить звіт Натаніеля Шера для Фонду Карнегі за міжнародний мир. Проаналізувавши дані міжнародної митниці, Шер виявив, що Китай є найбільшим постачальником Росії десятків предметів подвійного призначення “високого пріоритету”. Митні дані також показали, що частка Китаю в російському імпорті цих товарів зросла з 32% у 2021 році до 89% у 2023 році.

Блінкен у коментарі BBC розповів, що китайські товари подвійного призначення Росія використовує для швидкого виробництва танків, боєприпасів, бронетехніки та ракет.

Китай також надає Росії супутникову технологію, яка може мати вирішальне значення для зв’язку та цілевказівки в бойовому просторі України, повідомляє Королівський інститут об’єднаних служб, аналітичний центр Британської зовнішньої політики.

Президент КНР Сі Цзіньпін зберігає нейтральну позицію щодо російсько-української війни. Публічно Пекін закликав до припинення вогню, хоча Путін і просив надати Росії зброю.
Китай вже був готовий постачати РФ озброєння, однак тоді Джо Байден зателефонував Сі і попередив про те, що США зреагують на це.

Після цієї розмови Китай утримався від прямого постачання озброєння Росії, однак, за даними офіційних осіб США, Сі поручив Лю Хе, колишньому віцепрем’єр-міністру та одному з найбільш довірених учасників переговорів із Заходом, наглядати за тихою допомогою для військових зусиль Росії. Водночас Китай надіслав Україні та її європейським прихильникам миротворців щодо можливого врегулювання.

Україна частково стала вразливішою до російських атак через затримання американської допомоги. Щобільше, низка озброєнь, які, як сподівались США, допоможуть Україні на фронті, виявились вразливими до російських БпЛА, РЕБ та систем ППО.

США стурбовані тим, що РФ продовжує накопичувати війська та озброєння поблизу кордону з Україною. Американська артилерія та ракети малої дальності можуть вразити їх, при цьому, без загрози ударів у глибокому тилу.

“Але на цей час Сполучені Штати обмежують їх використання всередині України, тому вони не можуть завдати ударів по великих російських центрах матеріально-технічного забезпечення та збору військ, розташованих за кордоном. Але це може змінитися, оскільки інші країни НАТО тиснуть на Байдена, щоб він послабив контроль”, – зауважив Ігнатіус.

Найгучніший заклик до ударів у Росії пролунав цього тижня від генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга.

“Можливо, ми наближаємося до ще однієї точки перелому в Україні. У той час як Китай все сильніше схиляється до свого партнерства з новою домінуючою Росією, Байден зважує, чи варто поглиблювати свій альянс з Києвом. Це призвело б до нових ризиків, але мало б сенс, якби це могло зміцнити хитку Україну та відновити баланс за столом переговорів, за яким ця війна врешті-решт повинна бути розв’язана”, – резюмував журналіст.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.

У передріздвяні та новорічні дні Національний банк випустив пам’ятну монету “Новорічна іграшка”, виготовлену зі срібла. Номінал монети ‒ 10 гривень.

Кабмін зобов’язав енергетичні компанії встановлювати пільгові зафіксовані тарифи на електроенергію для мешканців багатоквартирних будинків, які не мають теплопостачання чи газифікації, зауважив представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.

Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією