Ветеран Дмитро Козятинський ініціює акцію протесту за збереження незалежності НАБУ та САП

Джерело: Дмитро Козятинський/Facebook

Ветеран Дмитро Козятинський збирає акцію протесту проти підпорядкування НАБУ та САП Офісу генпрокурора.

Ветеран закликав громадськість зібратися о 20:00 на площі біля Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка у Києві. Метою зібрання є висловлення рішучого спротиву проти ухвалених Верховною Радою змін до законодавства, які знищують незалежність антикорупційної системи в Україні.

Згідно з новим законом, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) підпорядковуватимуться Офісу генпрокурора, що, як зазначив Козятинський, суперечить принципу незалежності цих інституцій та ставить під загрозу досягнення, здобуті у сфері боротьби з корупцією протягом останнього десятиліття.

“Мені, як ветерану важливо, щоб мою ініціативу підтримали насамперед прості небайдужі громадяни. Тому прошу політичні партії та діячів утриматися від підтримки цієї акції. Тому давайте домовимося, що акція пройде без символіки та спікерів, яким хочеться висловити свої думки”, – зауважив він.

Ветеран також наголосив на терміновості ситуації: хоча вже запущено петиції до президента з вимогою ветувати ухвалений закон, існує ризик, що документ буде підписано до завершення офіційного розгляду.

“Тому часу в нас немає. Треба виходити сьогодні й вимагати у Зеленського не допустити повернення в часи Януковича”, – йдеться в повідомленні.

Козятинський закликав учасників приносити плакати з власними написами та обіцяє дотримання мирного формату акції.

Площа біля театру імені Івана Франка обрана як найближчий доступний до Офісу Президента публічний простір, звідки, за словами ветерана, їхню присутність буде видно владі.

Що передувало

22 липня Верховна Рада підтримала поправки до законопроєкту №12414, який підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора, чим обмежує незалежність цих органів. За відповідне рішення проголосували 263 депутати.

Наразі народний депутат Ярослав Железняк, посилаючись на декілька власних джерел, повідомив, що президент Володимир Зеленський підписав резонансні правки. Однак офіційних даних поки немає.

До цього НАБУ та САП оприлюднили офіційну заяву щодо законопроєкту. У ній відомства попередили, що у разі його ухвалення керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Генпрокуратури.

“Парламент готується до другого читання законопроєкту №12414, до якого в останній момент внесено правки, що фактично знищують незалежність НАБУ і САП та фактично підпорядковують діяльність Генеральному прокурору”, – йшлося у заяві.

Зокрема, законопроєкт передбачає, що:

  • Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.

Відомства, як і Рада громадського контролю при НАБУ закликали депутатів не підтримувати зміни до законопроєкту, які загрожують незалежності антикорупційних органів.

Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.

Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.

Працівники Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури прокоментували численні акції протести у низці міст після ухваленням Верховною Радою поправок до законопроєкту №1244, що фактично нівелюють незалежність НАБУ та САП.