Відкладання будильника не покращує пробудження і шкодить сну – дослідження
Джерело: health
Нове дослідження показало, що поширена звичка відкладання будильника не допомагає прокинутися, а навпаки, може погіршувати якість сну.
У дослідженні, опублікованому в травні в журналі Scientific Reports, вчені проаналізували дані про сон трьох мільйонів людей і виявили, що у 56% випадків сон закінчувався дрімотою тривалістю в середньому 11 хвилин.
Ребекка Роббінс, докторка філософії, співавторка дослідження та експертка зі сну з Массачусетського університету та Гарвардської медичної школи, пояснила, що повторне відкладання будильника є поширеною практикою, яка може свідчити про погані звички сну або навіть про наявність розладів сну. Водночас цій темі досі приділяється недостатньо уваги в наукових дослідженнях.
Співавторка дослідження зазначила, що сигнал повтору порушує деякі з найважливіших стадій сну, зокрема сон зі швидким рухом очей, який відбувається за кілька годин до пробудження.
“Натискання кнопки повтору будильника перериває ці критичні стадії сну і зазвичай забезпечує вам лише легкий сон між повторами будильника”, – зазначила експертка.
Дослідники проаналізували дані за шість місяців від близько 21 000 користувачів додатка SleepCycle для моніторингу сну — загалом понад 3 мільйони ночей сну.
Результати показали, що у 56% випадків сон закінчувався натисканням кнопки повтору будильника. Користувачі в середньому натискали цю кнопку 2,4 рази щоранку, проводячи у дрімоті близько 11 хвилин. Більшість налаштовували повтор на інтервал у п’ять хвилин.
Це дорівнює приблизно шести годинам втраченого сну щомісяця.
За словами Енн Марі Морс, лікарки-остеопатки і сертифікованої дитячої неврологині з Медичного центру Гайзінгер, яка спеціалізується на медицині сну, найцікавішим відкриттям стало те, що люди, які сплять довше, частіше і довше дрімають.
Учасники, які спали щонайменше 10 годин на добу, натискали кнопку повтору будильника вдвічі частіше та дрімали приблизно п’ять разів по 25 хвилин кожного разу. Для порівняння, ті, хто спав шість годин або менше, робили це значно рідше.
“Якщо хтось все ще дрімає після такого довгого сну, це може свідчити про низьку якість сну або розлади гіперсомнії”, – зазначила експертка.
Основною причиною, чому люди натискають кнопку повтору будильника, є так звана інерція сну — стан млявості, який виникає одразу після пробудження.
Даніелла Маркетті, докторка філософії, фахівчиня з поведінкової медицини сну повідомила, що повторне натискання кнопки будильника не допомагає відчути бадьорість і може, навпаки, посилити млявість.
За словами експертки, кожне пробудження супроводжується викидом кортизолу й адреналіну — гормонів, які допомагають організму прокинутися. Водночас кількаразове дрімання може спричинити підвищення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску.
Маркетті також наголосила, що дрімання після повторного натискання будильника практично не збільшує загальну тривалість сну. Час між сигналами занадто короткий, щоб організм встиг повернутися до глибоких і справді відновлювальних стадій сну.
- Результати нового дослідження засвідчили, що літні жінки з регулярним режимом сну мають удвічі нижчий ризик розвитку деменції.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.