Міжнародний Червоний Хрест не виключатиме російську організацію, попри зв’язки з Кремлем

Джерело: The Guardian

Міжнародний комітет Червоного Хреста вирішив не зупиняти членство Російського Червоного Хреста, попри ймовірні порушення правил нейтралітету, виявлені під час розслідування, проведеного групою міжнародних ЗМІ, зокрема й Guardian.

Дослідження показали численні порушення статуту Червоного Хреста російською організацією з моменту початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

У заяві Міжнародного комітету мовиться, що російська організація співпрацювала протягом всієї перевірки. Тоді як комітет “не виявив доказів багатьох звинувачень”.

Тому, у комітеті рекомендували провести “тренінг із принципів Червоного Хреста” для всього особового складу РЧХ.

Таке рішення розкритикували українські посадовці як слабку реакцію на серйозні звинувачення. Український омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що позиція МКЧХ цинічна.

Там закривають очі на той факт, що РЧХ співпрацює з особами, котрі перебувають під санкціями, й організаціями, котрі допомагають викрадати українських дітей. МКЧХ став захисником РЧХ, а відтак і російської агресії проти України, — наголосив Лубінець.

Раніше МХЧ закликали вжити заходів щодо російського Червоного Хреста (РЧХ) через його тісні зв’язки з військовою та пропагандистською машинами Кремля.

З прокремлівських документів – отриманих естонським виданням Delfi та переданих консорціуму видань – зрозуміло, що президент РЧХ має стосунок до пропутінської “патріотичної” організації, старші працівники РЧХ розповідають про неможливість миру з “українськими нацистами” та участь РЧХ у військовій підготовці дітей.

Щобільше, у документах також мовиться про те, що Кремль планує замінити роботу МЧХ на тимчасово окупованих територіях України новими організаціями РЧХ, які фінансуватимуться Росією.

Зокрема у серпні 2023 року стало відомо про відкриття так званого “Донецького Червоного Хреста”. МКЧХ заявив, що співпрацює з групою, але не фінансує її та вважає її місцевою групою, а не офіційною організацією Червоного Хреста.

У Міжнародній федерації ЧХ, після попередньої публікації документів, заявили, що “уважно вивчають” публікації. Щобільше, МФЧХ зазначила, що зазнає тиску від держав-донорів, аби вона вжила заходів щодо російського Червоного Хреста.

МФЧХ – головний орган товариства Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, який має повноваження вжити дисциплінарних заходів та тимчасово зупинити членство національних товариств ЧХ, які порушають принципи організації.

Він тісно співпрацює з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), який працює на місцях у зонах конфлікту, включаючи Україну, де він розподіляє гуманітарну допомогу та має мандат відвідувати військовополонених з обох сторін.

Міжнародні організації фінансуються урядовими та благодійними донорами та часто співпрацюють з місцевими відділеннями Червоного Хреста. Своєю чергою національні рухи Червоного Хреста часто працюють разом з урядовими структурами щодо реагування на кризи, але всі вони нібито пов’язані принципами Червоного Хреста “нейтральності, неупередженості та незалежності”.

Проте російський Червоний Хрест здебільшого порушує ці принципи. Зокрема керівних російського ЧХ 29-річний Павло Савчук, був членом центрального штабу Загальноросійського народного фронту (ЗНФ) і має торгову марку “Z” — символ війни Росії проти України.

Водночас у МКЧХ стверджують, що Савчук, “наскільки їм відомо”, від березня 2022 року не брав активної участі у ЗНФ та більше не є її членом.

Попри це у січні 2024 року Савчук підписав меморандум про взаєморозуміння між РЧХ і дитячим табором “Артек” в окупованому Криму, який потрапив під санкції Заходу за участь у “патріотичному перевихованні” викрадених українських дітей.

Державний департамент США стверджує, що деяким дітям, яких відправляють туди, не дозволяють повернутися до своїх сімей.

Інші високопосадовці РЧХ також робили заяви щодо підтримки повномасштабної війни проти України. Також є фотодокази того, як співробітники РЧХ у фірмових жилетах Червоного Хреста під час військових навчань для російської молоді, де дітей віком від восьми років навчають поводження зі зброєю.

Минулого року МФЧК призупинила членство білоруського Червоного Хреста після того, як її президент Дмитро Шавцов похвалився, що організація допомогла депортувати українських дітей до Білорусі, а Шауцов відмовився піти у відставку.

Однак запровадження заходів проти РЧХ було б важчим, адже це зруйнує відносини зі стороною у війні.

Потенційні дисциплінарні заходи проти РЧХ можуть бути застосовані лише після розслідування, яке проводить комісія МФЧК з питань відповідності, але офіційне розслідування ще не розпочато.

Проте тиск на МФЧХ зростає, адже країни-донори заявили, що уважно стежать за процесом. Зокрема МЗС Великої Британії – одне з найбільших дронів МФЧК – наголосило, що очікує результатів розслідування. Схожу заяву зробили й у МЗС Швеції.

Державна аудиторська служба розкрила під час огляду закупівлі на ремонт укриття на Київщині викрила низку порушень. Замовлене укриття для дітей на території Дружнянської гімназії, яке коштувало 4,3 млн грн, залишилося нереалізованим.

Міненерго України порадило підприємствам забезпечити себе резервною генерацією та сонячними панелями для самозабезпечення електроенергією, заявив заступник міністра енергетики Микола Колесник.

У вівторок, 21 травня, міністерка фінансів США Джанет Єллен закликала керівників європейських банків активізувати свої зусилля для виконання кроків щодо припинення ухилення Росії від санкцій.

На вихідних до України прибула колона з 20 транспортних засобів, подарованих через лондонську програму утилізації в зоні наднизьких викидів (Ulez). Інформацію про це передала благодійна організація “Британсько-українська допомога” (BUAID).

Станом на ранок 21 травня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні два носії крилатих ракет “Калібр”.