Шукають правові підстави: Уряд Фінляндії намагається продовжити закриття кордону з РФ
Джерело: Helsingin Sanomat
Уряд Фінляндії намагається продовжити рішення щодо закриття кордону з РФ після 15 січня, коли спливає термін дії відповідного погодження. Нині триває пошук правових підстав.
Фінляндія планує тримати закритим кордон з РФ доти, доки триватиме російська гібридна операція з шантажу мігрантами.
Тимчасове рішення вважають більш імовірним варіантом, ніж закриття кордону на невизначений термін.
Уряд країни може послатися на інформацію розвідки, що якби прикордонні пункти знову відкрили, можна було б припустити, що Росія пропускатиме більше шукачів притулку до фінського кордону.
Уряд може тимчасово закрити кордон лише в тому випадку, якщо навіть після 14 січня на кордоні прибуде більша кількість шукачів притулку, ніж зазвичай. Рішення має бути прийняте не пізніше ніж за 24 години до набрання ним чинності.
Для закриття кордону з РФ на невизначений термін Фінляндія може скористатись законодавством про кордон, яке передбачає підстави запобігання серйозній загрозі громадському порядку, національній безпеці або здоров’ю населення.
Своєю чергою, прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо припустив, що уряд не відкриє кордон із Росією після 14 січня. Він пояснив, що влада країни має запобігти виникненню неконтрольованої ситуації не має.
Зауважимо, 14 грудня 2023 року міністерка внутрішніх справ Фінляндії Марі Рантанен заявила про закриття кордону з Росією, щоб зупинити неконтрольований потік мігрантів, лише через кілька годин після того, як північна країна припинила двотижневе перекриття усіх пунктів між двома країнами.
29 листопада року Фінляндія закрила останній пункт перетину кордону з Росією. Кордон закрили на наступні два тижні, намагаючись зупинити надзвичайно великий потік мігрантів до скандинавської країни, який уряд та його союзники вважають організованим Москвою.
Аналітики Інституту вивчення війни повідомили, що Росія використовує “відому тактику гібридної війни”, намагаючись створити кризу мігрантів на фінському кордоні.
Зауважимо, уряд Фінляндії має намір посилити міграційну політику низкою способів. Метою є скорочення дозволів для шукачів притулку до мінімального рівня, дозволеного директивою ЄС.
- З 1 жовтня 2023 року Фінляндія анулювала ліцензію Генерального консульства Росії в Турку.
- Національний суд Франції у справах притулку (CNDA) ухвалив рішення, згідно з яким росіяни, які ухиляються від мобілізації для участі у повномасштабній війні проти України або які дезертували, можуть претендувати на отримання статусу біженців у Франції.
- В ЄС оприлюднили план захисту від напливу мігрантів.
- Фінляндія веде переговори щодо нової угоди про співпрацю в галузі оборони зі Сполученими Штатами Америки. Договір винятковий — Фінляндія планує дозволити присутність військ іншої країни на довгостроковій основі.
- У Фінляндії починають зводити тимчасові огорожі на кордоні з РФ. У будівництві прикордонника допомагають Збройні сили.
- У фінському місті Турку місцева влада викупить колишню будівлю російського генконсульства, щоб знести її. Місцеві депутати одностайно ухвалили рішення.
Впродовж минулої доби, 15 січня, російські війська завдали поранень 15 мирним жителям Донецької області.
15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією.
На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.
Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.