У Вільнюсі понад 30 країн приєднались до плану відновлення культурного сектору України
Джерело: Мінкульт
У Вільнюсі понад 30 країни прийняли “Вільнюський заклик до дій для відновлення культурного сектору України”, підготовлений міністерствами культури Литви та України.
Це відбулось під час Міжнародної конференції “Шлях до відновлення культурного сектору України”.
Серед країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Канада, Хорватія, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Естонія, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Україна, Велика Британія, США, а також міжнародні організації.
Країни закликають “поставити сектор культури в авангард процесу стабілізації, відновлення та відбудови України, реінтеграції тимчасово окупованих територій та сталого післявоєнного розвитку”.
Вони також наголосили на підготовчій ролі Вільнюської конференції до Конференції відновлення України 2024, яка відбудеться 11-12 червня 2024 року в Берліні. Там вперше відбудеться дискусія про відновлення культурного сектору України.
Зокрема, країни підкреслили намір сприяти інтеграції культури в усі відповідні дискусії щодо відновлення України, включно з Конференцією відновлення України в Італії у 2025 році.
“Ваш заклик до дій означає для всіх країн багато. Це те, над чим ви працюєте для збереження та відновлення культурної спадщини. Якщо деякі люди ще не були в курсі про те, що потребується для відновлення, то тепер знають про це. Дякую за те, що окреслили потреби та свою підтримку для відновлення України і переймаєтесь тим, щоб відновлення було інклюзивним і підтримувало різні напрямки. Культура – важливий ресурс. ЮНЕСКО буде продовжувати підтримувати Україну у культурному сегменті. Можете і надалі на нас розраховувати. Наша підтримка має тісно узгоджуватися з вашими потребами”, – сказав заступник Генерального директора ЮНЕСКО з питань культури Ернесто Оттоне Рамірес на початку конференції.
Нагадаємо, результати Вільнюської конференції представлять на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Берліні 11-12 червня цього року.
- За період з 24 лютого 2022 року до 25 травня 2024 російські окупанти зруйнували або пошкодили 1080 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 121, місцевого – 879, щойно виявлених – 80.
- За оцінками ЮНЕСКО, Україні знадобиться майже 9 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття, щоб відбудувати свої культурні об’єкти та відродити туристичну галузь після повномасштабного вторгнення Росії.
- Україну вперше обрано на посаду віцеголови Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.
Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.