Верховна Рада планує засекретити справи про мобілізацію в Реєстрі судових рішень

Джерело: Судово-юридична газета

Законопроєкт №7033-д, який у першому читанні схвалили Верховна Рада України 23 травня, може призвести до закриття для громадськості певних аспектів судових справ, пов’язаних з мобілізацією та виконанням військового обов’язку.

Документ передбачає закриття окремих відомостей в Єдиному державному реєстрі судових рішень через їх “чутливість в умовах війни”.

Автори законопроєкту пропонують судам самостійно вирішувати, які справи повинні бути виключені з публічного доступу. Також до другого читання пропонується закрити у Реєстрі окремі види судових рішень, які стосуються санкцій за невиконання військового обов’язку.

Ще у документі передбачається закриття найменувань об’єктів критичної інфраструктури, таких як органи влади, ЗМІ, суди та інші. Зокрема йдеться про:

  • Органи, що займаються організацією підготовки та проведення виборів та референдумів.
  • Органи державної влади та місцевого самоврядування.
  • Засоби масової інформації.
  • Суди.
  • Органи, відповідальні за пенсійне забезпечення, соціальне страхування і соціальні послуги.
  • Ринок небанківських фінансових послуг, ринок платіжних послуг тощо.

Згідно з матеріалом, законопроєкт може призвести до приховування навіть найменувань державних органів у судових рішеннях. Крім того, розширюється перелік судових рішень, доступ до яких обмежується.

Такий крок, зауважують у Transparency International Ukraine, суперечить принципу гласності судового процесу і може створити корупційні ризики.

“Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі – до рівня Росії і Білорусі – і становитиме небезпеку для подальшого процесу інтеграції до Європейського Союзу. Наразі народні депутати України планують непропорційно обмежити українців вільно отримувати інформацію, яка становить значний суспільний інтерес, зокрема про рішення, докази у справах, а також про осіб, обвинувачених і засуджених за вчинення цих злочинів”, – йшлося у зверненні.

Проти цього виступили і журналісти:

«Ми, українські журналісти та медійні організації, закликаємо депутатів не приймати законопроєкт 7033-д: вважаємо, що він суттєво перешкоджатиме висвітленню справ, повʼязаних із війною, та в результаті позбавить громадськість контролю над правосуддям у важливих судових процесах», — йдеться у спільній заяві Інституту масової інформації, “Медіаруху”, “Детектор медіа” та видання судової журналістики “Ґрати”.

Президент Володимир Зеленський за підсумками другого дня Глобального саміту миру у Швейцарії висловився стосовно пунктів Формули миру щодо ядерної, продовольчої та гуманітарної безпеки. На його думку, цей формат “абсолютно робочий”.

Україна отримає від Норвегії фінансову допомогу, яку використають для відновлення пошкодженої та зруйнованої енергетичної інфраструктури. Загалом Осло передасть 1,1 млрд крон (близько 74 млн доларів).

Війна за виживання держави – це той випадок, коли частенько доводиться обирати між більшим і…

Нещодавно Росія оголосила про підвищення податків, аби кошти від цього скерувати на фінансування війни в Україні. Зміни у податковій політиці РФ набудуть чинності у 2025 році.

У Чернівці у день відкриття кінофестивалю “Миколайчук OPEN” прибув голівудський актор та тричі номінант на “Оскар” Вігго Мортенсен. На церемонії відкриття покажуть його фільм “Мертві не завдають болю”, який має стати головною подією першого дня заходу.