Жахливі сновидіння можуть бути ознакою вовчака та інших автоімунних захворювань

Джерело: CNN

Жахливі сновидіння та галюцинації, які з’являються у момент пробудження, можуть бути ознаками початку розвитку вовчака чи інших системних автоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит.

Про це свідчать результати дослідження, опублікованого у журналі eClinicalMedicine. Ці симптоми можуть слугувати попередженням і для тих, у кого вже діагностовано хворобу: у такому випадку жахливі сновидіння можуть свідчити про різке загострення захворювання, розповіла авторка дослідження Мелані Слоан – дослідниця відділу громадської охорони здоров’я та первинної медичної допомоги Кембриджського університету у Великій Британії.

“Це особливо стосується такої хвороби, як вовчак, яка, як відомо, вражає кілька органів, включаючи мозок, але ми також виявили ці моделі симптомів при інших ревматологічних захворюваннях, таких як ревматоїдний артрит, синдром Шегрена та системна склеродермія”, – написала Слоун в електронному листі.

Вовчак – це тривале захворювання, під час якого імунна система організму “виходить з ладу”, атакуючи здорові тканини та викликаючи запалення та біль у будь-якій частині тіла, включаючи клітини крові, мозок, серце, суглоби та м’язи, нирки, печінку та легені.

“Когнітивні проблеми та багато інших нейропсихіатричних симптомів, які ми вивчали, можуть мати величезний вплив на життя людей, здатність працювати, спілкуватися та просто вести якомога більше нормального життя. Ці симптоми часто непомітні і (наразі) не піддаються перевірці, але це не повинно робити їх менш важливими для розгляду, лікування та підтримки,” – сказала вона.

Хоча дослідження в цій галузі є досить новими, дослідження в березні 2019 року показало, що пацієнти із запальним артритом та іншими аутоімунними та запальними захворюваннями також бачили жахіття та інші розлади швидкого сну, такі як сонний параліч.

У новому дослідженні було опитано 400 лікарів і 676 осіб, які живуть з вовчаком, а також провели детальні інтерв’ю з 50 клініцистами і 69 особами, які живуть з системними аутоімунними ревматичними захворюваннями, включаючи вовчак.

Дослідники виявили, що 3 з 5 пацієнтів з вовчаком і 1 з 3 пацієнтів з іншими захворюваннями, пов’язаними з ревматологією, мали більш яскраві та тривожні кошмари. Ці кошмари часто включали падіння або напад, потрапляння у пастку, розчавлення або вчинення вбивства.

“Я їзди верхи на коні та рубав людей своїм мечем. Один з них напав на мене і я перерізав йому горло. Я зовсім не жорстка людина, я не вб’ю навіть комаху. І я дійшов висновку, що, ймовірно, я борюсь зі своїм власним захворюванням… Мабуть, я нападаю на себе. Це єдине, що я можу логічно зрозуміти з цього”, – розповів пацієнт з Англії.

Системні аутоімунні захворювання часто мають низку симптомів, які називаються продромами, які з’являються як ознаки раптового та, можливо, небезпечного погіршення стану. При вовчаку, наприклад, головні болі, підвищена втомлюваність, біль, набряк суглобів, висипання, запаморочення та лихоманка без інфекції є добре відомими ознаками майбутнього загострення.

Визнання цих попереджувальних ознак є важливим, сказала Слоун, оскільки вони дозволяють “завчасно виявити і, отже, лікувати спалахи, деякі з яких можуть пошкодити органи чи навіть бути смертельними для пацієнтів з вовчаком.

Однак унікальні попереджувальні симптоми, такі як жахітливі сновидіння, не входять до діагностичних критеріїв вовчака чи інших захворювань, – додала Слоун. Дослідження показало, що лікарі рідко запитують про таке пацієнтів, тоді як самі пацієнти часто уникають розмов про сновидіння.

“Ми заохочуємо більше лікарів запитувати про нічні жахіття та інші нейропсихіатричні симптоми – які вважаються незвичними, але насправді дуже поширеними при системному автоімунітеті – щоб допомогти нам раніше виявити спалахи захворювання”, – сказав старший автор дослідження Девід Д’Круз, консультант-ревматолог у лондонській лікарні Гая та Королівському коледжі.

“Цікаво, що ми виявили, що пацієнти з вовчаком, які були класифіковані як такі, що мають ураження інших органів, крім мозку, таких як нирки або легені, часто також повідомляли про різноманітні нейропсихіатричні симптоми, що призвели до загострення”, – додала Слоан.

Проте у людей, які періодично бачать жахіття або денні сни, немає причин хвилюватися, що вони можуть мати запальне автоімунне захворювання, – сказав фахівець із розладів сну доктор Карлос Шенк, професор і старший психіатр Медичного центру округу Хеннепін при Університеті США, Міннесота в Міннеаполісі.

“Це дослідження може спонукати широку громадськість повірити або занепокоїтися про те, чи є у них вовчак або пов’язане з ним автоімунне захворювання, якщо вони бачать жахітливі сни або галюцинації”, – сказав Шенк в електронному листі.

Насправді цілком нормально періодично мати страшні сни або галюцинації, які “також зустрічаються частіше, ніж ми думаємо”, – зауважила Слоун.

Однак, якщо вони інтенсивні, засмучують і виникають поруч з іншими симптомами, такими як сильна втома, головні болі та інші ознаки автоімунних розладів , їх слід обговорити з лікарем”.

“Люди не повинні боятися або соромитися говорити про ці симптоми. У деяких випадках повідомлення про ці симптоми раніше, навіть якщо вони видаються дивними та не пов’язаними між собою, може призвести до того, що лікар зможе приєднатися до точки для діагностики автоімунного захворювання”, – резюмувала вона.

Очільник міноборони Нідерландів Рубен Брекельманс відреагував на масований російський обстріл України зранку 8 липня. 

Дочка президента Камеруну Поля Бійя Бренда зробила камінг-аут, опублікувавши фото поцілунку зі своєю подругою, бразильською моделлю Лайонс Валенсою. Тоді як в Камеруні діє заборона на одностатеві стосунки.

Джерело: міський голова Києва Віталій Кличко Росіяни вдарили ракетою по житловому будинку в Шевченківському районі,…

Внаслідок російських обстрілів 7 липня понад 12 тисяч споживачів у чотирьох областях залишилися без електропостачання.

8 липня внаслідок атаки росіян у Києві постраждав вже другий медичний центр. Стало відомо, що уламки ракети впали на медичний центр у Дніпровському районі.