Байден дозволив Україні бити американськими ATACMS вглиб РФ – NYT

Джерело: NYT

Президент США Джо Байден перше дозволив використовувати Україні надані США ракети великої дальності для ударів вглиб території Росії, інформують офіційні особи США.

За словами посадовців, спочатку зброю, швидше за все, використають проти російських та північнокорейських військ для захисту Сил оборони у Курській області.

Наголошується, що рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США. Його радники розділились в думках стосовно його правильності.

Байден надав дозвіл за два місяці до того, як обраний 47-м президентом Дональд Трамп вступить на посаду, пообіцявши обмежити подальшу підтримку України.

Дозвіл українцям на використання ракети великої дальності, відомих, як армійські тактичні ракетні системи, або ATACMS, став відповіддю на несподіване рішення Росії ввести у бій північнокорейські війська, пише газета.

Байден почав пом’якшувати обмеження на використання американської зброї для ударів по території Росії після того, як у травні Росія розпочала наступ у напрямку Харкова.

Щоб допомогти Україні захистити Харків, Байден дозволив Силам оборони використовувати ракетно-артилерійську систему HIMARS, радіус дії якої становить понад 80 км, проти російських військ безпосередньо через кордон. Однак, тоді ще глава США не дозволив використовувати для захисту Харкова ATACMS більшого радіуса дії, які мають радіус дії близько 300 км.

У той час як офіційні особи заявили, що вони не очікують, що зміна кардинально змінить хід війни, одна з цілей зміни політики, за їхніми словами, полягає в тому, щоб надіслати повідомлення північнокорейським військам.

Офіційні особи зауважили, що хоча українці, швидше за все, спершу використають ракети проти російських і північнокорейських військ на Курщині, Байден міг дозволити ЗСУ використовувати озброєння деінде.

Читайте також: Навіть гіпотетична можливість ударів ракетами змусила РФ перемістити бойову авіацію – ЗМІ

Зауважимо, раніше глава МЗС Польщі Сікорський висловив упевненість, що попри триваючі дискусії, Україна отримає дозвіл на удари по цілях на території Росії західним озброєнням. Він нагадав, що схожі вагання раніше були стосовно військових постачань.

11 липня колишній генсек НАТО Столтенберг відповів на запитання щодо дозволу Силам оборони бити вглиб території РФ. Він заявив, що союзники НАТО “мають право допомогти Україні захищатися” та пояснив, чому необхідно бити по воєнних аеродромах РФ.

В ISW проаналізували, що обмежені зміни в політиці адміністрації президента США Джо Байдена, які дозволили Україні використовувати надану США зброю для ураження деяких російських військових об’єктів на невеликій ділянці території РФ, яка складає лише 16 відсотків.

Також аналітики ISW підрахували, що у межах радіуса дії американської ракети ATACMS на території РФ розміщено 245 воєнізованих об’єктів. Щобільше, фахівці створили онлайн-мапу цих об’єктів.

Ми повідомляли, що, за даними українських джерел, США встановили обмеження, що Україна може атакувати територію РФ лише на відстані не більше 100 км від кордону.

Своєю чергою, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

Додамо, що експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон прокоментував  операцію Збройних сил України у Курській області РФ. За його словами, тепер союзники України повинні дати дозвіл на удари своїм озброєнням по російській території.

Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що наступ України на Курську область завдав серйозного удару по наративу російського президента Володимира Путіна. Дипломат також підтримав зняття заборони на використання західної зброї.

Читайте також: AP: Командири ЗСУ закликали США дозволити удари ATACMS вглиб Росії

Також під час засідання Ради Безпеки ООН, політичний координатор Постійного представництва Великої Британії при ООН Фергус Екерслі заявив, що міжнародне право дозволяє Україні завдавати удари по території Росії.

5 вересня Столтенберг підтримав право України бити по Росії західним озброєнням.

9 вересня глава Міноборони Нідерландів Рубен Брекелманс заявив, що “Україні дозволяється застосовувати нашу зброю на російській території в оборонних цілях відповідно до міжнародного права”.

12 вересня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Варшаві закликав скасувати заборону Україні на використання далекобійної зброї на території РФ.

Довідка. ATACMS (Army Tactical Missile System) — тактична балістична ракета, які виробляє компанія Lockheed Martin. Створена в часи Холодної війни і вперше застосована в 1991 році під час війни в Перській затоці. Вражає цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів. Клас ракет “земля-земля”. ATACMS не стільки далекобійні, як високоточні.

Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.

Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 грудня. З початку доби відбулося 164 бойових зіткнення.

ГУР МО та Центр протидії дезінформації РНБО запускають новий розділ “Рупори кремля” порталу War & Sanctions з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів.

Народний депутат Олександр Куницький, котрий нині вже три місяці перебуває за межами України, оформив відрядження до США у період з 21 по 28 вересня 2024 року. За мету поїздки вказали “поглиблення українсько-американської міжпарламентської співпраці”. Однак, з того часу до України нардеп від фракції “Слуга народу” так і не повернувся, з’ясували журналісти.