FT: Російські обстріли можуть спричинити тотальний дефіцит електроенергії в Україні

Джерело: Financial Times

Росія вивела з ладу або захопила більш ніж половину електропотужностей України, спричинивши найвагоміші відключення електроенергії з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Подальші атаки РФ по енергосистемі, ймовірно, можуть призвести до того, що протягом наступної зими українцям доведеться жити в холоді й темряві.

Ракетні атаки та атаки безпілотників Москви минулими місяцями були спрямовані на українські електростанції, що змусило енергетичні компанії ввести загальнонаціональні графіки відключень, намагаючись усунути пошкодження та знайти альтернативні джерела постачання.

До початку повномасштабного вторгнення українська енергосистема виробляла близько 55 ГВт електроенергії. Нині ж виробнича потужність впала нижче 20 ГВт.

Тим часом частина енергогенерувальних потужностей на півдні й сході країни перебувають в окупації та не можуть забезпечити Україну електроенергією. Тож, станом на сьогодні, РФ вивела з ладу вже понад 50% енергосистеми України.

Зауважується, що взимку 2022–2023 років ворог спрямовував атаки на розподільну мережу країни, яку можна було відносно легко відремонтувати. Однак, нещодавні обстріли спрямовані на теплові та гідроелектростанції, які набагато складніше й дорожче відновити.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив на засіданні уряду, що наслідки російських атак на енергетичний сектор України є “довгостроковими”, а це означає, що енергозбереження “буде частиною нашого повсякденного життя в найближчі роки”.

Наша мета – економити на всіх рівнях: від великих підприємств до індивідуальних будинків і квартир, – пояснив він.

Посол ЄС у Києві Катаріна Матернова заявила, що з березня “Росія знищила колосальні 9,2 ГВт електроенергії” в Україні. Вона додала, що зустрічається з офіційними особами, щоб визначити “термінові потреби в енергетичному обладнанні” для того, аби “допомогти пом’якшити вплив постійних російських ракетних атак на енергетичну інфраструктуру”.

Відповідаючи на запитання про те, якою буде шкода на наступні місяці, один із посадовців відверто сказав: “Ми повинні підготуватися до життя в холоді та темряві”.

Це наша нова норма, – підхопив другий посадовець, показуючи за вікном на темряву, яка опустилася на Київ під час нещодавнього аварійного відключення електроенергії.

Зеленський закликав своїх союзників надіслати більше ракет-перехоплювачів і батарей протиповітряної оборони. Поки що лише Німеччина та Італія пообіцяли це зробити.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Литвиненко описав плани зі створення “децентралізованої енергетичної системи”, яка базується на більшій кількості мініелектростанцій, менш вразливих до атак Росії.

Європейські країни наразі передали Києву 120 партій енергетичного обладнання, аби допомогти зміцнити та відремонтувати потужності.

На додаток до збільшення імпорту електроенергії із ЄС з 1,7 ГВт до 2,4 ГВт і введення в експлуатацію більшої кількості газових електростанцій, українській владі доведеться піти на подальше підвищення тарифів, вважає керівник Центру енергетичних та кліматичних досліджень Київської школи економіки Борис Додонов.

Якщо не вжити жодних заходів, то, ймовірно, вже у січні населення матиме лише від двох до чотирьох годин електроенергії [на день], – пояснив Додонов.

Секретар РНБО зазначив, що Україна також намагається збільшити використання зелених технологій, таких як сонячні панелі та вітряні турбіни. Хоча вони вважаються вирішальними для майбутньої енергетичної безпеки України, проте, потребують іноземних інвестицій, які складно отримати в умовах воєнних ризиків.

Зауважимо, вночі 1 червня російські війська вдарили по двох гідроелектростанціях України. Окрім влучання у самі ГЕС, ворожі ракети також поцілили по інфраструктурі поруч з гідроелектростанціями.

Критичні пошкодження обладнання. Гідроенергетики працюють над ліквідацією наслідків, – мовиться у повідомленні.

В Укргідроенерго нагадали, що від початку повномасштабної війни Росія знищила Каховську ГЕС, а також випустила понад 110 ракет по всіх ГЕС та ГАЕС країни.

Уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.

Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.

Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.

Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.

Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.

Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.